Usadit se v novém bytě pomohla peer pracovnice
Čtyřicetiletá paní Vlasta roky bojuje s maniodepresivní psychózou a pobývá často v psychiatrické léčebně. Pobírá plný invalidní důchod. S manželem bydlela v hezkém dvoupokojovém bytě soukromého pronajímatele. Manžel jí byl velkou oporou a staral se o všechny praktické záležitosti. Náhle však zemřel a Vlastě se změnil celý život.
Byla v šoku ze smrti životního partnera a její zdravotní stav se natolik zhoršil, že jí hospitalizovali v psychiatrické léčebně. Neuměla hospodařit s financemi, neřešila ani platby za byt a její dluh na nájemném začal narůstat. Když ji propustili z léčebny domů, našla ve schránce výpověď z bytu pro neplacení nájmu.
Zoufalá paní Vlasta požádala o pomoc sociální odbor městského úřadu, protože na něj při propuštění z psychiatrické léčebny dostala kontakt. Společně se sociální pracovnicí zjistila od majitele bytu výši dluhu na nájemném a sepsala přehled svých příjmů a výdajů. Ukázalo se, že bez příjmu manžela obtížně zaplatí nájem a poplatky za dvoupokojový byt. S podporou sociální pracovnice požádala Úřad práce ČR o dávky na bydlení, ale ani po jejich přiznání jí nezbyl z invalidního důchodu dostatek peněz na další nutné potřeby. Sociální pracovnice tak paní Vlastě doporučila zapojit se do pilotního projektu sociálního bydlení, který provádělo město ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Podpořila paní Vlastu v jednání s majitelem o postupných splátkách dluhu a motivovala ji, aby peníze z invalidního důchodu přednostně používala na zaplacení nájmu. Dále Vlastě zajistila potraviny a hygienické pomůcky z potravinové banky.
Po několika měsících byla paní Vlastě přidělena garsonka v projektu sociálního bydlení. Dále pokračovala v intenzivní spolupráci se sociální pracovnicí, zejména v nastavení svého finančního rozpočtu, vedení domácnosti a včasného placení nájmu. Vlasta si po přestěhování těžce zvykala na nové prostředí, cítila se osamělá a zesílily její úzkosti a deprese. Ve spolupráci s organizací pro lidi s duševním onemocněním se pro Vlastu podařilo najít peer pracovnici – sociální pracovnici, která má vlastní zkušenost s duševním onemocněním. Paní Vlasta v ní našla velkou oporu. Přestože dál bojuje se svojí nemocí, cítí se už v novém bytě mnohem lépe. Peer pracovnice ji podpořila, aby si našla volnočasové aktivity, které jí pomáhají vyrovnat se se ztrátou manžela a začít nový život.