Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Ze sklepa do bytu díky přístupu Housing First

Uvedeno v rámci Týdne Housing First (červen 2021).

Co dělá domov domovem? Lidé, se kterými ho sdílíte? Lokalita? Přijetí sousedy? Kombinace všeho nebo něco úplně jiného? Podle nás si domov lze jen těžko představit, pokud nemáte jistotu, že o něj nepřijdete za tři měsíce!

Dlouhodobé nájemní smlouvy alespoň na jeden rok jsou stavebním kamenem projektů Housing First. V projektech je dlouhodobě zabydleno 200 bytů, přičemž 87 domácnostem již byly prodlouženy smlouvy o další rok.

Jak jistota bydlení může změnit člověku život a vytvořit mu domov? Přečtěte si krátký příběh pana Stanislava:

Pan Stanislav žil se svou rodinou ve sklepě, kam se dostal poté, co před lety přišel o bydlení od města kvůli dluhům. Když dostal možnost žít v důstojnějších podmínkách, neváhal a podal si žádost do projektu Housing First.

Během pár týdnů mu město dalo novou šanci v podobě nového bydlení s roční nájemní smlouvou a podporou sociální pracovnice, která mu začala pomáhat s dluhy a dalšími potřebami. Jedna z prvních věcí, kterou společně zařídili, bylo nastavení splátkového kalendáře, aby nedlužil městu. 

Pan Stanislav má podle své sociální pracovnice velkou motivaci si bydlení udržet. Snaží se všechny své problémy řešit hned, aktivně a zodpovědně. Nájem a zálohy platí včas a proto, když se po roce od zabydlení řešilo prodloužení jeho nájemní smlouvy, byla Stanislavovi nabídnuta na další dva roky.

Příběh rodiny pana Stanislava má sice hezký konec, ale běžný není. Povedlo se ho dosáhnout hlavně díky podpoře sociálních pracovníků a projektu Housing First.

 

Týden Housing First (červen 2021).

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.