Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Závažné zdravotní problémy a nedostatek financí, pomohla obec

Tento příběh je o panu Radkovi (55 let), který vážně onemocněl a musel se přestěhovat do bezbariérového bytu. Jako invalidnímu důchodci se mu navíc snížil příjem. Obec mu poskytla vhodné bydlení a díky spolupráci se sociální pracovnicí má zajištěnou pomoc pečovatelské služby. Zlepšila se i jeho finanční situace.

Panu Radkovi se v pětapadesáti letech změnil život od základu. Za vším stála kombinace závažných zdravotních problémů, které byly obtížně léčitelné a zároveň omezovaly jeho pohyblivost. Pan Radek musel opustit své zaměstnání skladníka a požádat o invalidní důchod. Časem zůstal trvale na invalidním vozíku a domě, kde bydlel většinu svého života v pronájmu, nebyl výtah. Ochotní sousedé mu sice nabídli pomoc, i tak se ale ven dostával jen obtížně. Najít si nové, bezbariérové bydlení bylo nevyhnutelné. Radek už ale neměl z invalidního důchodu dostatek peněz na zaplacení nájmu na běžném trhu ani na složení kauce.

V místním zpravodaji si přečetl informace o projektu sociálního bydlení, který realizovala obec ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Sociální pracovnice navštívila několikrát pana Radka doma, pomohla mu podat žádost o bezbariérový byt a obstarat potřebná potvrzení. Radek byt získal. Dále mu zprostředkovala kontakty na pečovatelskou službu, protože nechce být závislý pouze na pomoci sousedů a vlastní rodinu nemá.

Po několika měsících se Radek znovu obrátil na sociální pracovnici, protože se dlouhodobě nacházel v obtížné finanční situaci a hrozil dluh na nájmu. Po zaplacení nákladů na bydlení, na léky a časté cesty k lékaři mu zbývalo málo peněz na jídlo a další nutné potřeby. Navíc si v minulosti vzal nebankovní půjčku, kterou později z invalidního důchodu nemohl splácet. Společně se sociální pracovnicí pečlivě sepsal všechny své příjmy a výdaje. Jeho nízký invalidní důchod s exekuční srážkou opravdu nepokrýval jeho měsíční náklady. O radu se obrátili také na občanskou poradnu, která pomáhá lidem v nouzi i s dluhovou problematikou. Radek sice nesplňoval podmínky pro oddlužení, ale podařilo se domluvit s věřitelem snížení exekučních srážek z důchodu. Sociální pracovnice ověřila, že pan Radek čerpá všechny sociální dávky, na které má nárok. Nabídla mu možnost požádat nadační fond o proplacení dovozu obědů pečovatelskou službou a zajistila potraviny i hygienické potřeby z potravinové banky.

Pan Radek by si také přál elektrické vozítko, aby byl soběstačnější, snadněji se bez pomoci pohyboval venku a mohl navštěvovat třeba i místní kulturní akce. Společenský život mu velmi chybí. Se sociální pracovnicí budou společně hledat možnosti, jak sehnat finance na jeho pořízení. Nejprve zkusí podat žádost o příspěvek na zvláštní pomůcku na Úřadu práce ČR.

Radek si velmi cení podpory sociální pracovnice, nemá už obavy o svou finanční situaci a pravidelně platí nájem. Díky snížení exekučních srážek a potravinové pomoci mu nyní zbývá více peněz a zajištění kvalitního jídla pozitivně ovlivnilo i jeho celkový zdravotní stav.

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.