Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Za důstojné bydlení vděčí organizaci Romodrom

Uvedeno v rámci Týdne Housing First (červen 2021).

Kolik byste dali za pronájem bytu 1+1, 40 metrů čtverečních? Že ne víc než 15 tisíc měsíčně? A kolik byste dali za byt 1+1 s rozbitou podlahou, okny, kuchyňskou linkou a plesnivými zdmi? Že nic? A co když nemáte na výběr, protože jste romská rodina, kterou nikde nechtějí?

Přesně v takové situaci se před pár lety ocitla paní Lada, která za malý byt s rozbitou podlahou, okny, kuchyňskou linkou, plesnivými zdmi a porouchanou elektřinou platila nájem přes patnáct tisíc měsíčně.

Nikdy se ale nevzdala a se svou šestiletou dcerou hledala lepší budoucnost. Tu jí pomohli nastartovat profesionálové z neziskové organizace Romodrom, která v Moravskoslezském kraji uskutečňuje projekt Housing First.

Našli jí nový byt od soukromého pronajímatele, kterého oslovili ke spolupráci. I přes dobrou spolupráci se sociálním pracovníkem Romodromu se přihodilo, že kvůli příliš nestabilním příjmům paní Lada neplatila první měsíce tolik, kolik by měla. Bylo ji proto potřeba co nejrychleji vyřídit dávky na bydlení a zajistit, aby nájem platila pravidelně a v plné výši. V týmu organizace Romodrom mají tzv. správce plateb, který se v projektu zaměřuje na kontrolu hrazení nájemného, řeší technické záležitosti s bytem a komunikuje s pronajímatelem. Ten se řešení situace chopil. Jakmile se podařilo dávky na bydlení zavést na účet, který má na starosti, a ze kterého provádí platby nájemného za klienty, zbývalo už jen nastavit splátkový kalendář na prvotní dluh. Sociální pracovníci také Ladě radili, jak lépe hospodařit s domácím rozpočtem.

Paní Lada je za nové bydlení moc ráda. Zdůrazňuje, že se s dcerkou cítí celkově mnohem lépe, protože mají konečně kvalitní bydlení a platnou nájemní smlouvu na rok. A to jim dává jistotu, jakou dosud neměly. K vnitřní pohodě jí přispívá také to, že s platbami za bydlení jí pomáhá správce plateb. Ví, že budou mít vždy včas zaplaceno. Zná i datum, kdy splatí původní dluh. Dcera si nový pokoj moc užívá a zdobí si ho plakáty a fotkami. Podle sociální pracovnice, která za paní Ladou jezdí, je celý byt moc pěkně udržovaný a útulný.

Paní Lada má ještě jeden sen. Chtěla by se s dcerou vrátit do centra města. Byt, kde nyní žijí je skvělý, ale na okraji města. Vždy žila v centru, kde bylo všechno blízko. To jí vyhovovalo i proto, že ji často trápí nemocné nohy. Jako vždy nic nevzdává a věří, že si sen ve vhodnou dobu splní.

Rodině přejeme hodně štěstí a moc děkujeme organizaci Romodrom!

Máte-li zájem o více informací, sledujte jejich facebookové stránky.

 

Týden Housing First (červen 2021).

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.