Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Z dlouhodobého domácího násilí do nového domova

Představujeme vám paní Danu (56 let), která musela utéct do azylového domu před dlouhodobým domácím násilím. Neměla finanční prostředky, ani oporu v rodině nebo jinou pomoc. Její život se obrátil k lepšímu, jakmile získala sociální byt. Našla si novou práci a řeší své dluhy. S podporou sociální pracovnice znovu navázala bližší vztah s dcerami. Cítí, že má život opět ve svých rukou a její psychický stav se výrazně zlepšil.

Šestapadesátiletá středoškolačka paní Dana má dvě dospělé děti a je rozvedená. Spolu s rozvodem se otevřela těžká kapitola jejího života. Manželství skončilo, protože si Danin manžel našel mladší partnerku, se kterou založil novou rodinu. Její první dcera žije a pracuje zahraničí a druhá bydlí i se svou rodinou ve vzdáleném městě. Paní Dana se obtížně vyrovnávala s životní změnou a se samotou. Po čase potkala nového partnera, se kterým začala bydlet. Měla pocit, že je opět šťastná...

Pracovala v malé cestovní agentuře a práce ji velmi bavila. Její zaměstnavatel však musel snížit stav zaměstnanců, a tak o práci přišla. Novou práci se jí nedařilo najít. Její druh se k ní začal chovat hrubě. Pod různými záminkami ji připravil o její vlastní úspory, a nakonec ji i fyzicky napadal. Po jednom z útoků od něj Dana utekla s minimem osobních věcí a zcela bez peněz. S dcerami nebyla v té době v častém kontaktu. Nechtěla je žádat o pomoc, protože se styděla za svou situaci. Několik měsíců pak žila v azylovém domě a začala spolupracovat s organizací pomáhající ženám, které zažily domácí násilí.

V azylovém domě se začalo paní Daně dařit dobře. Zlepšilo se jí i následkem velkého stresu podlomené zdraví. Město, kde bydlela, uskutečňovalo společně s Ministerstvem práce a sociální věcí projekt sociálního bydlení. Dana se do něj úspěšně přihlásila a mohla tak opustit dočasné bydlení v azylovém domě. Našla si novou práci v oboru, ve kterém dříve pracovala, i když zatím jen na zkrácený úvazek.

Po vstupu do projektu začala spolupracovat se sociální pracovnicí, která ji podporovala v zařizování praktický záležitostí (třeba nastěhování do jejího nového domova). Pomohla Daně také při nutné, velmi obtížné a stresující komunikaci s bývalým partnerem. Podařilo se, vrátil Daně její osobní věci.

Zatím se paní Daně nedaří získat práci na plný úvazek. Má pocit, že ji zaměstnavatelé odmítají z důvodu vyššího věku. Svůj volný čas ale aktivně využívá ke zvýšení své kvalifikace. Našla si několik kamarádek mezi sousedkami v domě a jedné mladé rodině pomáhá s vyzvedáváním dítěte ze školy. Dana znovu získává ztracenou sebedůvěru, zdárně řeší své finanční potíže a začala lépe komunikovat se svými dětmi. Po dlouhé době ji přijela navštívit dcera ze zahraničí.

 

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.