Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Těžkou životní situaci pomohla vyřešit sociální pracovnice

Paní Ludmila (72 let) žila v nájmu s vážně nemocným manželem. Majitelka se rozhodla byt náhle prodat a manželům hrozilo vystěhování. S pomocí sociální pracovnice požádala Ludmila o byt zvláštního určení a žádost jí byla schválena přednostně.

Dvaasedmdesátiletá paní Ludmila žila se svým manželem v pronajatém dvoupokojovém bytě v malé obci a oba si užívali aktivní stáří. Dokud její muž vážně onemocněl. Současně přišla výpověď z nájmu. Majitelka bytu potřebovala peníze a rozhodla se jej rychle prodat. Požádala proto manžele, aby se do měsíce vystěhovali.

Manželé si začali hledat nový nájem. Nabídka bydlení byla v jejich obci velmi omezená a nemohli si dovolit platit komerční nájem ani v nedalekém městě. Pobírali nízký starobní důchod a spláceli půjčku. Neměli nikoho, kdo by jim finančně vypomohl nebo u koho by mohli přechodně bydlet. Jejich jediný syn žije s manželkou v malém jednopokojovém bytě. Kvůli těžkému onemocnění manžela nepřipadala v úvahu ani ubytovna nebo jiné možnosti krizového bydlení

Zoufalá paní Ludmila se obrátila s prosbou o pomoc na obecní úřad. Měla štěstí, protože její obec se snaží zajišťovat obecní byty za dostupné nájemné. Díky projektu Ministerstva práce a sociálních věcí a financím z Evropské Unie si obec mohla dovolit zaměstnat i sociální pracovnici, která s manžely navázala spolupráci a pomohla jim řešit jejich těžkou situaci.

Ludmila si spolu se sociální pracovnicí sjednala konzultaci s právníkem, který je upozornil na to, zákonná výpovědní lhůta z nájmu je stanovena na dobu tří měsíců. Majitelka tedy po manželích nemůže požadovat dřívější vystěhování.

Současně manželé s pomocí sociální pracovnice podali žádost o byt zvláštního určení, který mohou získat senioři a lidé se zdravotním postižením. Sociální pracovnice poskytovala paní Ludmile také velmi potřebnou emoční podporou – dříve všechny praktické záležitosti vyřizoval manžel a nyní bylo vše jen na ní. Měla velké obavy, aby vše zvládla, aby neskončili na ulici a zároveň se velmi bála o zdraví manžela.
Nemoc manžela rychle postupovala a blížil se termín vystěhování. Situace se musela řešit okamžitě. Bytová komise projednala Ludmilinu žádost v nejbližším možném termínu a nově opravený sociální byt manželům včas přidělila.

Manžel paní Ludmily bohužel krátce po nastěhování zemřel. Ludmile byla nabídnuta další pomoc a podpora při vyřizování potřebných náležitostí na úřadech. Ví, že se může na sociální pracovnici kdykoliv obrátit. Díky dostupnému bydlení zůstává tam, kde vše zná a má přátele – kde je její domov.

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.