Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Sociální pracovník Břeťa pomáhá

Uvedeno v rámci Týdne Housing First (červen 2021).

Přinášíme Vám další ze série příběhů z měst a neziskovek, které pomáhají lidem získat a udržet si bydlení pomocí metody Housing First. Dnes se podíváme do Otrokovic, kde působí muzikant Břeťa z kapely Hluchý Dovrat.

Otrokovice jsou město s téměř osmnácti tisíci obyvateli a stejně jako v jiných koutech republiky, i tady se potýkají s problémem nedostupnosti bydlení. Jak s ní bojují by vydalo nejspíš na knihu. Zkráceně můžeme říct, že již v roce 2017 si město začalo vytvářet obecní systém sociálního bydlení a my jim s tím pomáhali.

Už od prvních měsíců naší spolupráce bylo jasné, že v Otrokovicích dělají věci jinak – lépe. Do projektu se tu zapojili experti napříč celým městským úřadem od sociálního přes bytový či právní odbor. Velký podíl na úspěchu v terénu měl právě Břeťa, který jako sociální pracovník s dalšími šikovnými kolegy pomáhal lidem bez domova do městského sociálního bydlení a s tím, aby si svůj nový domov udrželi. A úspěšně. Zvládlo to více než 80 % klientů.

Když jsme později na Ministerstvu práce a sociálních věcí vyhlásili výzvu na podporu projektů s přístupem Housing First, nepřekvapilo nás, že se do ní hlásí i Otrokovice. Byli jsme za to rádi. Věděli jsme, že takový projekt zvládnou.

Jedni z klientů, kterým Břeťa pomáhá v rámci nového projektu, jsou manželé Jana a Jiří. Oba prožili posledních deset let na ulici a v nevyhovujícím bydlení. Hlavním důvodem byly jejich nízké příjmy. Příčiny jejich situace jsou ale složitější. Manželé mají dlouhodobě podlomené zdraví, které jim znemožňuje normálně pracovat. Jana byla v minulosti na pěti operacích se zády. I Jirka měl zdravotní problémy většinu svého života. Oba pobírají invalidní důchod pouze kolem pěti tisíc měsíčně.

Seznámili se a dali dohromady na ulici. Bydleli společně v ubytovnách, v chalupě bez vody a elektřiny, v nebytových a nezkolaudovaných prostorech nevhodných pro život. A to vše se ještě více podepsalo na jejich zdraví.

Když se o projektu Housing First v Otrokovicích dozvěděli, požádali na městě o účast v projektu. Po pár dnech za nimi přišel sociální pracovník Břeťa, aby zjistil, kde a jak žijí. Bydleli v opuštěném prostoru bývalého zverimexu. Jana musela každý den stoupat do ložnice po strmých schodech, přestože měla problémy se zády. Kvůli špatným hygienickým podmínkám dostala několikrát závažné střevní onemocnění a skončila v nemocnici.

Město s manželi uzavřelo smlouvu o pronájmu bytu minulý rok. Všichni si pár pochvalují, protože je spolupráce s nimi bezproblémová. Od začátku mezi všemi panuje vzájemná důvěra. Manželé se v bytě rychle zabydleli a navzdory tomu, že roky žili na ulici a v ubytovnách, nemají problémy s pravidelným placením nájmu ani se soužitím v bytovém domě.

Jana se cítí dobře a její zdravotní stav se zlepšuje. Pokud to tak půjde dál, chce si i časem najít práci na zkrácený úvazek. Jiří už vyzkoušel dvě zaměstnání, ale kvůli zdravotnímu stavu je nezvládl. Teď má třetí, kde se mu daří.

Jiří a Jana si nedávno pořídili papoušky, o které se starají. Podle Břeti jsou teď oba moc spokojení a přejí si nové bydlení udržet i po skončení projektu.

Díky Břeťovi a dalším členům týmu podpory Housing First v Otrokovicích Jana i Jiří bydlí už více než rok.

Děkujeme městu Otrokovice za jejich práci a manželům držíme palce, ať se jim daří!

Máte-li zájem o více informací, sledujte facebookové stránky Otrokovic.

 

Týden Housing First (červen 2021).

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.