Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Pan Miroslav a sociální pracovník Tomáš

Uvedeno v rámci Týdne Housing First (červen 2021).

Za dobu působení našeho projektu Podpora sociálního bydlení jsme se setkali se spoustou poutavých osobních příběhů, jak z řad klientů sociálního bydlení a Housing First, tak sociálních pracovníků. Rozhodli jsme se o ně s Vámi podělit, protože všechny ukazují jednu společnou a důležitou věc: bydlení je základ.

Tento příběh je o sociálním pracovníkovi Tomášovi ze Slezské diakonie a jeho klientovi panu Miroslavovi.

Možná byste to do něj neřekli, ale Tomáš (na fotce) ještě před třemi lety dělal obchodního manažera v Ostravě. Pak ale, dle svých slov, "přičichl" k sociální práci a rozhodl se pro změnu. Jeho další kroky vedly do neziskové organizace Slezská diakonie, která v Moravskoslezském kraji poskytuje pomoc lidem v sociální tísni. První zkušenosti sbíral jako pracovník v sociálních službách v projektu podporovaného bydlení. Poslední rok se věnuje projektu Housing First a pomáhá se dostat lidem z ulice do bydlení a podporuje je, aby si jej udrželi.

Jedním z Tomášových klientů je pan Miroslav. Přišel o bydlení, přestože celý život pracoval. Jak k tomu došlo? Projevila se u něj depresivní porucha a pokusil se o sebevraždu. Když ho propustili z psychiatrické léčebny, radikálně se mu zhoršilo zdraví a nebyl se schopný vrátit se do práce. Brzy o ni tedy přišel. Ztráta bydlení pak byla jen otázkou času.

Dva roky žil na ulici zcela bez příjmu. Nevěděl, kde by si mohl požádat o pomoc a měl obavy z úřadů. Naštěstí ho oslovili sociální pracovníci, kteří mu zařídili ubytování v azylovém domě. Pomohli mu vyřídit invalidní důchod a službu, která pomáhá lidem s duševním onemocněním. Když se minulý rok pan Miroslav dozvěděl o projektu Housing First, tak neváhal a přihlásil se do něj. Tomáš mu pomohl získat do pronájmu malý byt a on tak získal stabilitu a šanci na nový začátek.

Miroslav si hledá zaměstnání, které by mohl vykonávat i se svou nemocí. Před domem, kde dnes bydlí a kde ho pravidelně Tomáš navštěvuje, má zahrádku, o kterou se s radostí stará. Zahradničení se stalo jeho velkým koníčkem a podařilo se mu díky němu navázat dobré vztahy se sousedy a překonávat svou osamělost.

Díky Tomášovi a dalším členům týmu podpory Housing First pan Miroslav bydlí už téměř rok.

Děkujeme Slezské diakonii za její nasazení a panu Miroslavovi držíme palce, ať mu hledání práce vyjde!

Více informací najdete na FB Slezské diakonie.

 

Týden Housing First (červen 2021).

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.