Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Pan Jaroslav přišel o vše, pomohl sociální pracovník a byt

Představujeme vám pana Jaroslava (46 let), který se po pěti letech strávených ve vězení neměl kam vrátit. Sociální bydlení mu pomohlo k novému začátku a také opětovnému sblížení se synem.

Pan Jaroslav měl do svých čtyřiceti let zaměstnání, rodinu a domov. Vše se změnilo během jediného večera, kdy se v opilosti způsobil sousedovi těžké ublížení na zdraví. Strávil pět let ve vězení. Jeho manželství nevydrželo a nepodařilo se mu udržet vztah se synem. Po propuštění na svobodu se neměl ke komu a kam vrátit.

Jaroslav dříve bydlel v malé vesnici, proto se obrátil na sociální odbor města v její blízkosti a požádal o pomoc. Byl zcela bez prostředků a také mu chyběly platné osobní doklady. Sociální pracovník panu Jaroslavovi poskytl nejprve základní poradenství o možnostech řešení jeho situace a také mu nabídl zařazení do projektu sociálního bydlení, který město realizovalo ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí. Jaroslav potřeboval vše trpělivě vysvětlit a porozumět všem změnám, které nastaly během jeho pobytu ve vězení a velkou podporu při jednání s úřady. Byl velmi úzkostný a měl obavy, jak zvládne po tak dlouhé době pobyt na svobodě, navíc bez zaměstnání a bydlení. Pro rychlé řešení bytové nouze bylo panu Jaroslavovi poskytnuto krizové lůžko v noclehárně městské ubytovny. Mohl tam být ale jen přes noc a den strávil na ulici. Po několika dnech se naštěstí uvolnilo místo pro celodenní ubytování ve sdíleném pokoji. V doprovodu sociálního pracovníka Jaroslav požádal o nové doklady a na Úřadu práce ČR o dávky pomoci v hmotné nouzi, aby měl prostředky na zaplacení ubytování a základních životních potřeb.

Sociální pracovník, který má zkušenosti s prací s lidmi po výkonu trestu, s Jaroslavem intenzivně spolupracuje a motivuje ho k řešení problémů. Jaroslav těžko hledal práci, protože zaměstnavatelé často požadovali čistý trestní rejstřík. Nezbylo mu nic jiného než dál pobírat dávky. Nedařilo se mu ani hledání bytu na běžném trhu, proto se rozhodl podat žádost o sociální byt v projektu. Hlavním důvodem bylo, že chce trávit více času se svým dospívajícím synem, se kterým se opět sblížil a prostředí ani pravidla městské ubytovny mu to neumožňovala.

Po několika měsících dostal Jaroslav přidělený k pronájmu obecní sociální byt a to jej nově motivovalo řešit své pracovní uplatnění. Začal navštěvovat rekvalifikační kurz Úřadu práce ČR, aby získal řidičský průkaz skupiny C. Jeho snaha se mu vyplatila, vzápětí našel práci jako řidič.

S novým zaměstnáním si Jaroslav mohl dovolit platit komerční nájem a také našetřit peníze na kauci. Brzy si našel nové bydlení a sociální byt uvolnil dalšímu potřebnému. Se sociálním pracovníkem se domluvil na ukončení spolupráce, ale ví, že v případě nouze se na něj může znovu obrátit. Pan Jaroslav nyní tráví často víkendy společně se svým synem. Velmi oceňuje, že mu sociální bydlení díky otevřenému přístupu města pomohlo začít znovu.

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.