Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Mladý Pavel z dětského domova a jeho nový start v sociálním bytě

Hlavním hrdinou tohoto příběhu je Pavel, kterému je teprve 19 let. Vyrostl v dětském domově, stejně jako jeho dva sourozenci. Vyučil se zedníkem a své první zaměstnání získal přímo od majitele firmy, kde byl během studia na praxi. Po opuštění dětského domova ve spolupráci se sociálním kurátorem získal sociální byt a tím i šanci na dobrý start. Časem si bude hledat bydlení na běžném trhu.

Devatenáctiletý Pavel vyrůstal od osmi let v dětském domově společně se svými dvěma mladšími sourozenci. Když mu byly dva roky, jeho otec odešel od rodiny. Matka si po nějaké době našla nového partnera a rodina se brzy rozrostla o dvojčata. Pavlův nevlastní otec pracoval pouze příležitostně a v rodině byly hádky na denním pořádku. Oba partneři nadměrně holdovali alkoholu, Pavlova matka se na něm stala brzy závislou a přestala zvládat péči o děti. Pavel se jako čerstvý prvňáček musel často o dvojčata starat sám.

Na neudržitelný stav v rodině upozornili úřady sousedé. Přes veškerou snahu sociálních pracovníků se situace nezlepšila a rodiče nadále děti zanedbávali. Po vyčerpání všech možností byly děti umístěny do dětského domova. Matka je navštěvovala jen občas. Závislost na alkoholu u ní spustila duševní onemocnění a byla opakovaně hospitalizovaná v psychiatrické léčebně.

Pavel si na nové prostředí zvykal těžko, ale pomáhalo mu, že zůstal se svými sourozenci. Měl víc času a klidu na učení a postupně si zlepšil prospěch. V dětském domově si vyzkoušel několik kroužků, věnoval se svým zájmům. Intenzivně sportoval a naučil se vařit. Bavila ho manuální práce, byl velmi šikovný a zručný. Rozhodl se proto vyučit se zedníkem a vystudoval střední odborné učiliště. Během školní praxe Pavel pracoval ve stavební firmě u soukromého podnikatele, který s ním byl natolik spokojený, že mu nabídl zaměstnání po dokončení školy.

Pavel věděl, že v devatenácti letech bude muset opustit dětský domov, začal tedy s předstihem spolupracovat se sociálním kurátorem. Ten mu poradil zažádat o sociální byt v obci, která spolupracovala s projektem Ministerstva práce a sociálních věcí Podpora sociálního bydlení. Pavel byl z této možnosti nadšený, protože nedaleko měl zajištěné zaměstnání a mohl by tak zůstat nablízku svým mladším sourozencům.

Pavlova žádost o sociální byt byla schválená a s podporou sociálního kurátora si vyřídil všechny potřebné záležitosti na úřadech. Na kurátora se může také kdykoliv znovu obrátit, pokud bude potřebovat pomoc nebo radu nejen ohledně bydlení. Pavel nastoupil do zaměstnání a časem si bude hledat byt na běžném trhu. Podařilo se mu navázat kontakt se svým biologickým otcem. Občas se scházejí a snaží se k sobě najít cestu.

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.