Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Celý život bez domova, pomohl přístup Housing First

Uvedeno v rámci Týdne Housing First (červen 2021).

Aktuálně žije 531 lidí v bytech, které jim zajistili obce a neziskové organizace v rámci projektů Housing First. Gratulujeme! Děkujeme Platformě pro sociální bydlení za skvělou spolupráci při metodické podpoře projektů Housing First. I díky vám má dnes půl tisíce mužů, žen a dětí kde složit hlavu.

Jednou z osob, které pomohl projekt Housing First, je paní Božena. Ta tento rok oslaví sedmdesátiny. Pobývala celý život v azylových domech, na ubytovnách, v noclehárnách, venku, nebo u známých, pokud zrovna nebyla ve vězení, kde strávila více než polovinu svého života za majetkovou trestnou činnost.

Když ji na ulici před dvěma lety potkali pracovníci obce, která provádí projekt Housing First, byla ve velmi špatném zdravotním stavu. Boženě město ihned nabídlo bydlení s podporou sociálního pracovníka.

V srpnu to budou dva roky, co se paní Božena nastěhovala do nového bydlení. Těžko si přitom představit, kde by byla dnes, kdyby ji pracovníci obce nenabídli rychlé zabydlení metodou Housing First. Oproti běžné praxi, kdy obce přidělují byty lidem na základě zásluh, je přístup Housing First postavený na principu bydlení jako základního práva. Díky tomu Božena získala šanci na nový život

Příběh paní Boženy má sice hezký konec, ale běžný není. Povedlo se ho dosáhnout hlavně díky podpoře sociálních pracovníků a projektu Housing First.

 

Týden Housing First (červen 2021).

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.