Ocitli jste se ve složité situaci a hrozí vám ztráta bydlení?

Více informací

Díky terénním pracovníkům do sociálního bytu

Hrdinkou následujícího příběhu je paní Lucie (45 let), která se svým partnerem žila několik let na ulici. Díky sociálnímu bydlení může po dlouhé době opět strávit společné Vánoce se svými dětmi.

Pětačtyřicetiletá Lucie neměla jednoduché dětství. Její otec byl alkoholik a často se doma choval násilně k její matce a sourozencům. Proto jakmile byla plnoletá, odešla z domu. Brzy si našla přítele, otěhotněla a postupem času se jí narodily tři děti. Oba partneři měli nízký příjem a obtížně hledali vhodné bydlení. Často přespávali na různých komerčních ubytovnách v nevyhovujících podmínkách. V důsledku tíživé situace začali zanedbávat své děti a ty byly nakonec odebrány z rodiny a umístěny do dětského domova. Poté rodiče rezignovali na snahu o zlepšení své situace.

Posledních několik let Lucie se svým druhem spala v dlouhodobě neobydleném objektu bez oken na okraji města a nevyužívali žádné služby pro lidi bez domova. Lucie měla částečný invalidní důchod kvůli autoimunitnímu onemocnění a její partner pracoval „načerno" jako ostraha objektu, protože byl v exekuci. Lucie byla kvůli své nemoci často hospitalizovaná a vlivem pobytu na ulici se její zdravotní stav dále zhoršoval. Kontakt s nimi navázali terénní sociální pracovníci, kteří prováděli depistáž a hledali nové lokality, kde by se mohli nacházet lidé v bytové nouzi. Obec se zapojila do pilotního projektu podpora sociálního bydlení ve spolupráci s Ministerstva práce a sociálních věcí a pracovníci sociálního odboru se snažili aktivně nabízet pomoc projektu těm nejpotřebnějším. Vysvětlili partnerům možnosti řešení jejich situace, dávky na bydlení a nabídli jim podání žádosti o sociální byt a ten jim byl přidělen před necelým rokem. Sociální pracovníci pomohli byt částečně vybavit z nábytkové banky. Po nastěhování se zdravotní stav Lucie stabilizoval a už nepotřebovala časté hospitalizace v nemocnici. Podařilo se jí najít přivýdělek k invalidnímu důchodu. Její druh spolupracuje s dluhovou poradnou a má naději, že se mu podaří dluhy postupně splatit a zvýší se příjem rodiny. S podporou sociální pracovnice rodiče začali častěji navštěvovat své děti v dětském domově a zlepšil se jejich vzájemný vztah. Děti je i navštívily v jejich novém v bytě.

Partneři pravidelně platí nájem a mají velkou snahu si bydlení udržet, našli opět vnitřní motivaci nastartovat nový život. Letos stráví po dlouhé době opět Vánoce společně se všemi svými dětmi. Díky stabilnímu zázemí mají rodiče naději na postupný návrat dětí do péče. Sociální bydlení dokázalo během krátké doby změnit jejich život od základu.

Datum poslední aktualizace: 23. 1. 2024

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu
Mít domov.