KotlkySpotřeba energií a náklady na ně, zejména pro výrobu tepla, patří mezi problémy, které řeší mnoho domácností jak v běžném, tak sociálním bydlení. Energetická chudoba je jedním z témat, kterým je třeba se v rámci sociálního bydlení zabývat, s čímž souvisí i legislativní úprava omezující provoz některých zařízení dnes využívaných v mnoha domácnostech.

Od roku 2022 nebude podle platného zákona o ovzduší v ČR možné provozovat v domácnostech staré neekologické kotle 1. a 2. emisní třídy. Jelikož se některé informace nedostávají k lidem nejvíce potřebným, rádi bychom Vás informovali, že byl v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014–2020 vyhlášen Ministerstvem životního prostředí (dále jen „MŽP“) dotační program známý jako „kotlíkové dotace“. Majitelé rodinných domů v něm mohou žádat o finanční příspěvek na výměnu starých, neekologických kotlů na pevná paliva.

V tzv. druhé výzvě mohou občané získat dotaci ve výši až 127 500 Kč na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním za nový plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu či automatický kombinovaný kotel. Použít ji mohou na pořízení zdroje vytápění a jeho instalaci v rodinném domě, novou nebo zrekonstruovanou otopnou soustavu, úpravy spalinových cest i zpracování dokumentace. Občané v oblastech s nejvíce znečištěným ovzduším získají bonus ve výši 7 500 korun. Kdo se rozhodne kombinovat kotlíkovou dotaci s žádostí o podporu v programu Nová zelená úsporám, může získat další bonus ve výši až 40 000 korun. Ve druhé vlně plánuje MŽP do konce roku 2019 vyměnit dalších 35 tisíc kotlů.

Bližší informace na:
https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/kotlikove-dotace-2-vyzva/

Kotlíkové dotace přidělují občanům krajské úřady. O zahájení příjmu žádostí se občané mohou informovat přímo na svém krajském úřadě. Informace naleznete buď na webových stránkách kraje, na vývěsce krajského úřadu nebo je můžete získat na speciální telefonní lince kraje.

Více na: https://www.sfzp.cz/dotace-a-pujcky/kotlikove-dotace/

Oficiální leták ke kotlíkovým dotacím MŽP ke stažení zde.

Přihlaste se k odběru novinek a Zpravodaje sociálního bydlení

Neplatný e-mail.


Webové stránky provozuje projekt MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“. Projekt je realizován v rámci OPZ+.

Registrační číslo projektu:
CZ.03.02.02/00/22_004/0000245

Kontakt

Facebook: Sociální bydlení v ČR

E-mail: socialni.bydleni@mpsv.cz

Telefon: +420 778 455 761

Adresa: Na Maninách 876/7, Praha 7 Holešovice, 170 00 (mapa)

Pro případné osobní konzultace je nutné sjednat si schůzku předem, a to v rámci konzultačních hodin:

Pondělí: 12:00–16:00

Středa: 9:00–13:00

Pátek: 9:00–13:00

Osobní schůzku lze také dohodnout mimo kancelář Kontaktního centra.

 

 

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI