FB post1V rámci kampaně Mít domov chceme informovat o možnostech pomoci lidem ohroženým ztrátou bydlení, která v aktuální obtížné ekonomické situaci nabrala ještě na vyšší aktuálnosti. Bezdomovectví je velké téma a je tu řada organizací, které jej pomáhají řešit. Pomoct těmto organizacím chceme i my v projektu Podpora sociálního bydlení, proto rozšiřujeme naši kampaň o informování o jejich akcích a aktivitách. Podzim bezdomovectví má přispět k jeho ukončování.

Bohužel je realitou, že člověkem bez domova se může stát kdokoliv. Na ulici se mohou dostat lidé z jakéhokoliv prostředí, s jakýmkoliv vzdělaním, v jakémkoliv zdravotním stavu a klidně i na sklonku svého života. Celosvětově lidi bez domova trápí nedostatek příjmů, který jim komplikuje možnost dovolit si platit nájem a pořídit si jídlo. Často nemají přístup k základním potřebám, jako je čistá voda či suché oblečení, trápí je zima, hlad, nedostatek zdravotní či psychologické péče.

Nejen z těchto úvah a diskuzí mezi humanitárními pracovníky z celého světa vznikl Světový den bezdomovectví, který se poprvé konal 10. října 2010. Od té doby připadá vždy na tento den a koná se ve více než 100 zemích světa. I my si chceme tento den v Česku připomenout.

Bezdomovectví není přirozenou součástí společnosti, je možné jej ukončit a Česká republika se k tomu cíli přihlásila.[1] Nedosáhneme ho ze dne na den, je to běh na dlouhou trať, který je spojen i s prevencí ztráty bydlení a sociálním bydlením. K ukončování bezdomovectví se hlásí i projekt MPSV Podpora sociálního bydlení, proto název Podzim bezdomovectví.

Je nutné si uvědomit, že každý člověk potřebuje mít domov, aby nemusel žít na ulici. V České republice je řada organizací, které se pomoci lidem bez domova věnují. Pomoci jim můžeme my i vy.

V návaznosti na Světový den bezdomovectví a kampaň Mít domov budeme během podzimu zveřejňovat na našich facebookových stránkách a v oficiální události různé akce, které pořádají města, obce a další organizace, kterým není lhostejný život lidí bez domova. Seznam všech akcí najdete na úvodní stránce tohoto webu.

Mezi organizace patří například Armáda spásy (www.armadaspasy.cz), Naděje (www.nadeje.cz), Charita ČR (www.charita.cz), Slezská diakonie (www.slezskadiakonie.cz), Nový Prostor (www.novyprostor.cz), Platforma pro sociální bydlení (www.socialnibydleni.org) a řada dalších po celé České republice. Události týkající se pomoci lidem na ulici budeme průběžně rozšiřovat.

Pokud během letošního podzimu plánujete obdobnou akci, dejte nám vědět, rádi Vám pomůžeme na ni upozornit.

 

 

[1] Usnesení Evropského parlamentu ze dne 24. listopadu 2020 o řešení míry bezdomovectví v Evropské unii (2020/2802(RSP))

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu Mít domov

Neplatný e-mail.


Webové stránky provozuje projekt MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“. Projekt je realizován v rámci OPZ+.

Registrační číslo projektu:
CZ.03.02.02/00/22_004/0000245

Kontakt

Projekt neposkytuje byty, nabízí užitečné informace a pomoc v bytové nouzi (na koho se obrátit, jaké jsou možnosti pomoci apod.).

Facebook: Sociální bydlení v ČR

E-mail: socialni.bydleni@mpsv.cz

Telefon: +420778455761

Adresa: Na Maninách 876/7, Praha 7 Holešovice, 170 00 (mapa)

Pro případné osobní konzultace je nutné sjednat si schůzku předem.

 

 

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI