IMG 2367Před pár dny, v úterý 23. 8., jsme vernisáží zahájili naši výstavu s názvem Místo, které by mohlo znamenat domov.

Spolu s kurátorem výstavy Milanem Kreuzzigerem a zástupcem Galerie NTK Milanem Mikuláštíkem vernisáž uvedla náměstkyně MPSV Zuzana Freitas Lopesová, která zdůraznila, že „Mít domov potřebuje každý. Abychom skutečně mohli pomoct lidem v problémech, potřebujeme dostupné, energeticky i finančně udržitelné domy a byty. Aby žádní lidé nemuseli žít na ulici, v podivných provizorních přístřešcích, které prezentují umělci na této výstavě.“

Po slavnostním úvodu proběhla první komentovaná prohlídka výstavy za přítomnosti vystavujících umělců, Jany Viktorínové z Muzea hlavního města Prahy a Michala Kohouta a Davida Tichého z ČVUT.

Záměrem výstavy je vytvořit dočasnou platformu pro diskusi o důležitém problému, který nabývá na síle zvláště po roce 2008, kdy vypukla tzv. finanční (hypoteční) krize, a v posledních letech sílí a zintenzivňuje se v důsledku koronavirové pandemie, energetické krize a války na Ukrajině. Nemožnost dovolit si střechu nad hlavou, nucené vystěhování, exekuce a gentrifikace se stávají každodenní realitou na mnoha místech naší planety.

Odhaduje se, že v současné době si více než miliarda lidí nemůže dovolit důstojné bydlení, a tato situace se zhoršuje. Pokud přijmeme názor, že bydlení se stává komoditou a výhodným investičním nástrojem, musíme se zároveň smířit s tím, že je předmětem finančních spekulací a přestává sloužit své funkci – poskytovat lidem zázemí a bezpečí domova.

IMG 2490

Výstava je otevřena denně od 10 do 18 hodin kromě pondělí a potrvá do 30. září 2022 (mimořádné zavírací dny 6. 9. a 22. 9. 2022).

Oficiální pozvánka je ke stažení zde.

Informační leták k výstavě je ke stažení zde.

Popis jednotlivých děl je ke stažení zde.

Moc děkujeme všem návštěvníkům, kteří se vernisáže zúčastnili! Těšila se velké účasti jak odborné a umělecké, tak běžné veřejnosti a máme z toho radost!

Děkujeme také všem vystavujícím umělcům (Alejandro Aravena, EPOS 257, Eva Koťátková, Štěpán Řehoř, Vladimír Turner, Ivan Vosecký) a všem, kteří se na vernisáži a výstavě jakkoliv podíleli!

Těšíme se na Vaši návštěvu!

 

Technické údaje výstavy:

Pořadatel výstavy: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (projekt Podpora sociálního bydlení) ve spolupráci s Národní technickou knihovnou

Místo konání: Galerie Národní technické knihovny, Technická 2710/6, Praha 6

Vystavující umělci: Alejandro Aravena, EPOS 257, Eva Koťátková, Štěpán Řehoř, Vladimír Turner, Ivan Vosecký

Kurátor: Milan Kreuzzieger

Grafické řešení a vizuál výstavy: Milan Mikuláštík

Spolupráce: Milan Mikuláštík (Národní technická knihovna), Jana Viktorínová (Muzeum hl. města Prahy), Michal Kohout a David Tichý (ČVUT)

Poděkování: Hunt-Kastner Gallery

Výstava je otevřena: 24. srpna – 30. září 2022. Denně 10–18 hodin kromě pondělí. Mimořádné zavírací dny 6. 9. a 22. 9. 2022.

 
 
 
 

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu Mít domov

Neplatný e-mail.


Webové stránky provozuje projekt MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“. Projekt je realizován v rámci OPZ+.

Registrační číslo projektu:
CZ.03.02.02/00/22_004/0000245

Kontakt

Projekt neposkytuje byty, nabízí užitečné informace a pomoc v bytové nouzi (na koho se obrátit, jaké jsou možnosti pomoci apod.).

Facebook: Sociální bydlení v ČR

E-mail: socialni.bydleni@mpsv.cz

Telefon: +420778455761

Adresa: Na Maninách 876/7, Praha 7 Holešovice, 170 00 (mapa)

Pro případné osobní konzultace je nutné sjednat si schůzku předem.

 

 

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI