Slide1Na konci roku 2018 Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo výzvu č. 108 OPZ na podporu konceptu Housing First, který byl v minulosti úspěšně otestován v Brně neziskovou organizací IQ Roma servis, z. s. (projekt zajistil nový domov 50 rodinám, které do té doby žily na ubytovnách a v jiných nevyhovujících podmínkách).

Housing First („Bydlení především“) je specifický přístup řešení bytové nouze osob bez domova, který je založen na myšlence, že bydlení je základní lidské právo a důstojný domov je základním předpokladem pro kvalitní život. Projekty a programy Housing First jsou určeny těm nejohroženějším skupinám osob bez domova, tj. lidem žijícím dlouhodobě na ulici, lidem se závislostí, s duševním onemocněním, či s duální diagnózou, kterým na rozdíl od běžných programů pomoci skutečně pomáhají získat a udržet si bydlení.

O dotaci z této výzvy se mohly ucházet obce, organizace zřizované obcemi či nestátní neziskové organizace, přičemž už na jaře roku 2019 několik z nich zaslalo ministerstvu kolem dvou desítek projektových žádostí. Ty resort poskytl skupině nezávislých odborníků, kteří je vyhodnotili a dospěli k závěru, že 15 projektů je natolik kvalitně připravených, že si zaslouží finanční podporu.

V červenci téhož roku zahájila nezisková organizace Romodrom první projekt Housing First z této výzvy a měsíc nato byla následována organizací Centrom a dalšími organizacemi a obcemi. V České republice se dnes realizuje celkem 13 projektů Housing First financovaných MPSV (dvě organizace se rozhodly odstoupit).

Při příležitosti druhého výročí těchto projektů ministerstvo připravilo Týden Housing First, který má veřejnosti projekty přiblížit. Dosavadní výsledky práce zapojených obcí a neziskových organizací ukazují, že koncept Housing First je v naší zemi minimálně stejně úspěšný v řešení bytové nouze rodin a jednotlivců, jako v zahraničí.

Kromě prezentace výsledků projektů budou během Týdne zveřejněny videorozhovory s jejich realizátory, webinář „Chudoba a její podoby“ s Danielem Prokopem a webinář s britskou expertkou Jo Prestige o Trauma-zohledňujícím přístupu v práci s lidmi bez domova. Proběhnou také benefiční koncerty na podporu pražských organizací Drop In, Armáda spásy, K srdci klíč a Jako doma, které pomáhají lidem bez domova. Odkaz na benefici najdete ZDE.

Týden Housing First se bude konat od 14. do 18. června a bude možné ho sledovat na facebookové stránce projektu Sociální bydlení v ČR, přímo v události (kde v popisu události je možné najít podrobnější info jak bude Týden probíhat), zde na webu projektu v sekci Novinky, a také na YouTube kanálu projektu.

Podrobný program ZDE.

 

Přihlaste se k odběru novinek a Zpravodaje sociálního bydlení

Neplatný e-mail.

 

Webové stránky byly vytvořeny v rámci projektu MPSV „Sociální bydlení – metodická a informační podpora v oblasti sociálních agend“. Projekt je realizován v rámci Operačního programu Zaměstnanost.

Registrační číslo projektu: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_017/0003539

Kontakt

Vzhledem k současné situaci ohledně koronaviru je činnost Kontaktního centra omezena pouze na telefonáty nebo elektronickou komunikaci.

Osobní konzultace nyní nejsou možné.

Děkujeme za pochopení.

Kontaktní centrum projektu Podpora sociálního bydlení

Facebook: Sociální bydlení v ČR

 

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI