Nemáte-li dost finančních prostředků na zaplacení nájmu nebo kauce, lze požádat Ůřad práce ČR o dávky státní sociální podpory (příspěvek na bydlení) nebo dávky pomoci v hmotné nouzi (doplatek na bydlení, mimořádnou okamžitou pomoc), které jsou určeny pro krytí nákladů na bydlení. Je vždy však nutné splnit všechny podmínky, které jsou platné pro získání jednotlivých sociálních dávek.

Na úhradu kauce lze požádat o dávku mimořádné okamžité pomoci. Před podáním žádosti na Úřadu práce ČR doporučujeme kontaktovat sociálního pracovníka obce, který může na základě jednání s majitelem bytu napsat doporučení pro ÚP ČR, které by mělo obsahovat: v dané lokalitě nelze získat jiný vhodný přiměřený standardní byt bez kauce, majitel bytu trvá na kauci i přes jednání o možnosti platby přímou úhradou doplatku na bydlení, doporučení ve smyslu nepřevažujících rizik apod. Další možností je využít různé nadace, které pomáhají např. rodičům samoživitelům.

Další informace naleznete na následujících odkazech: 

Systém pomoci v hmotné nouzi MPSV

Systém dávek státní sociální podpory MPSV

Příspěvek na bydlení

Veškeré formuláře MPSV týkající se dávek na bydlení

Přihlaste se k odběru novinek a Zpravodaje sociálního bydlení

Neplatný e-mail.

 

Webové stránky byly vytvořeny v rámci projektu MPSV „Sociální bydlení – metodická a informační podpora v oblasti sociálních agend“. Projekt je realizován v rámci Operačního programu Zaměstnanost.

Registrační číslo projektu: CZ.03.2.63/0.0/0.0/15_017/0003539

Kontakt

Vzhledem k současné situaci ohledně koronaviru je činnost Kontaktního centra omezena pouze na telefonáty nebo elektronickou komunikaci.

Osobní konzultace nyní nejsou možné.

Děkujeme za pochopení.

Kontaktní centrum projektu Podpora sociálního bydlení

Tel.:   +420 778 455 761
Email: socialni.bydleni@mpsv.cz
Facebook: Sociální bydlení v ČR

 

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI