Od roku 2018 je hlavním gestorem věcnému záměru a návrhu zákona o sociálním bydlení Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) bylo určeno jako spolugestor. V srpnu 2018 bylo rozhodnuto, že práce na věcném záměru zákona o sociálním bydlení nebudou prozatím pokračovat a MMR připraví nařízení vlády, které zajistí obcím v ČR dotační podporu pořizování, výstavby a rekonstrukce sociálního bytového fondu. Tento dotačně-úvěrový program Výstavba, byl spuštěn na jaře 2019. Zabývá se však pouze investicemi do bytového fondu a nikoli nezbytnou podporou sociální práce. Více informací o tomto programu naleznete zde.

MPSV je gesčním resortem ve vztahu k sociální politice, sociální práci (práce s lidmi v bytové nouzi, prevence ztráty bydlení atp.), sociálním službám (noclehárny, azylové domy, domy na půl cesty atp.) a sociálním dávkám na bydlení (tj. příspěvek na bydlení, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc). Role těchto sociálních agend v systému sociálního bydlení není pouze podpůrná, ale je naprosto klíčová pro jeho fungování. Především sociální práce, ale také sociální služby, jsou nezbytnou součástí sociálního bydlení zejména u lidí v hluboké bytové nouzi, kteří řeší vícenásobné sociální a ekonomické problémy. 

Od roku 2022 MMR nově připravuje ve spolupráci s MPSV zákon o podpoře v bydlení. Tento zákon by se měl zaměřit na zvýšení dostupnosti bydlení, rozšíření nájemního bydlení i na pomoc lidem v bytové nouzi. Podle ministra Ivana Bartoše by návrh zákona měl být hotový do konce roku 2022 a přijat v roce 2024.

V současné době v oblasti sociálního bydlení jsou platné dvě vládní koncepce. Jedna je Koncepce sociálního bydlení ČR 2015–2025 (MPSV). Ta obsahuje koncepční a strategická východiska pro řešení situace rostoucího počtu lidí, kteří jsou v bytové nouzi nebo jsou jí přímo ohroženi. Více informací naleznete zde. Dále je to Koncepce bydlení ČR 2021+ (MMR), která představuje vizi státní politiky jako dostupné, stabilní a udržitelné bydlení.

 

Aktualizováno: září 2022

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu Mít domov

Neplatný e-mail.


Webové stránky provozuje projekt MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“. Projekt je realizován v rámci OPZ+.

Registrační číslo projektu:
CZ.03.02.02/00/22_004/0000245

Kontakt

Projekt neposkytuje byty, nabízí užitečné informace a pomoc v bytové nouzi (na koho se obrátit, jaké jsou možnosti pomoci apod.).

Facebook: Sociální bydlení v ČR

E-mail: socialni.bydleni@mpsv.cz

Telefon: +420778455761

Adresa: Na Maninách 876/7, Praha 7 Holešovice, 170 00 (mapa)

Pro případné osobní konzultace je nutné sjednat si schůzku předem.

 

 

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI