Příběhy lidí z prostředí Housing First – paní Lada

kazu 3Kolik byste dali za pronájem bytu 1+1 se 40 metry čtverečními? Že ne víc než 15 tisíc měsíčně? A kolik byste dali za byt 1+1 s rozbitou podlahou, okny, kuchyňskou linkou a plesnivými zdmi? Že nic? No, co když nemáte na výběr, protože jste romská rodina, kterou nikde nechtějí?

Přesně v takové situaci se před pár lety ocitla paní Lada, která za malý byt s rozbitou podlahou, okny, kuchyňskou linkou, plesnivými zdmi a porouchanou elektřinou platila nájem přes 15 tisíc.

Jejím jediným štěstím bylo, že se se svou šestiletou dcerou nikdy nevzdala a hledala lepší budoucnost. Tu jí pomohli nastartovat profesionálové z neziskové organizace Romodrom, která v Moravskoslezském kraji realizuje projekt Housing First.

Zabydleli ji do nového bytu v dubnu 2020 od soukromého pronajímatele, kterého oslovili ke spolupráci. Ne všechno bylo ale tak jednoduché. I přes dobrou spolupráci se sociálním pracovníkem Romodromu se přihodilo, že kvůli příliš nestabilním příjmům paní Lada neplatila první měsíce tolik, kolik by měla. Bylo ji proto potřeba co nejrychleji vyřídit dávky na bydlení a zajistit, aby nájem byl pravidelně a v plné výši placen.

V týmu organizace Romodrom naštěstí mají tzv. správce plateb, který se v projektu mj. zaměřuje na kontrolu hrazení nájemného, řeší technické záležitosti s bytem a komunikuje s pronajímatelem. Ten se řešení situace chopil a jakmile se podařilo dávky na bydlení zavést na účet, který má na starosti a ze kterého provádí platby nájemného za klienty, zbývalo už jen nastavit splátkový kalendář na prvotní dluh. Sociální pracovníci paní Ladě v průběhu toho pomáhali lépe hospodařit.

Dnes si paní Lada se svou dcerou nové bydlení moc pochvaluje a říká, že se s dcerkou cítí mnohem lépe, protože mají konečně kvalitní bydlení a platnou nájemní smlouvu na rok, což jim dává jistotu, jakou dosud neměli. K vnitřní pohodě jí přispívá také to, že ví, že s platbami za bydlení jí pomáhá správce plateb. Ví, že budou mít vždy včas zaplaceno. Dokonce znají i datum, kdy splatí původní dluh. Dcera si nový pokoj moc užívá a prý si ho konečně zdobí plakáty a fotkami. Podle sociální pracovnice, která za paní Ladou jezdí, je celý byt moc pěkně udržovaný.

Paní Lada i přesto říká, že jejím snem je se vrátit s dcerou do centra města. V místě, kde dnes bydlí, se jí moc nelíbí. Samotný byt je sice skvělý, ale je v domě, který je na okraji města a většina sousedů je podle ní problémových a na to si rodina nemůže zvyknout. Vždy žila v centru, kde bylo všechno blízko, a to jí vyhovovalo, protože ji často trápí nemocné nohy. Jako vždy nic nevzdává a chce na zlepšení pracovat.

Rodině přejeme hodně štěstí a moc děkujeme organizaci Romodrom!

Máte-li zájem o více informací, sledujte jejich facebookové stránky.

Více informací o projektech Housing First se dozvíte také ZDE na našem webu.

 

Podobnost postav a dějů je zcela náhodná.

Datum uvedení: prosinec 2021

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu Mít domov

Neplatný e-mail.


Webové stránky provozuje projekt MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“. Projekt je realizován v rámci OPZ+.

Registrační číslo projektu:
CZ.03.02.02/00/22_004/0000245

Kontakt

Projekt neposkytuje byty, nabízí užitečné informace a pomoc v bytové nouzi (na koho se obrátit, jaké jsou možnosti pomoci apod.).

Facebook: Sociální bydlení v ČR

E-mail: socialni.bydleni@mpsv.cz

Telefon: +420778455761

Adresa: Na Maninách 876/7, Praha 7 Holešovice, 170 00 (mapa)

Pro případné osobní konzultace je nutné sjednat si schůzku předem.

 

 

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI