Příběhy lidí z prostředí Housing First – Jana a Jiří a soc. pracovník Břeťa

kazu 2Přinášíme Vám další ze série příběhů z měst a neziskovek, které pomáhají lidem získat a udržet si bydlení pomocí metody Housing First.

Dnes se podíváme do Otrokovic, kde působí muzikant Břeťa (na fotce) z kapely Hluchý Dovrat.

Otrokovice jsou město s téměř 18 tis. obyvateli a stejně jako v mnoha jiných koutech republiky, i tady se potýkají s problémem nedostupnosti bydlení. Jak s ním bojují by nejspíš vydalo na knihu, ale zkráceně můžeme říct, že již v roce 2017 si město začalo vytvářet obecní systém sociálního bydlení a my jim s tím pomáhali.

Už od prvních měsíců naší spolupráce bylo jasné, že v Otrokovicích se dělají věci jinak, lépe. Především proto, že se do projektu zapojili experti napříč celým městským úřadem od sociálního přes bytový či právní odbor. Velký podíl na úspěchu v terénu měl právě Břeťa, který jako sociální pracovník pomáhal s dalšími šikovnými kolegy lidem bez domova do nového sociálního bydlení od města a taky s tím, aby si ho udrželi. Že měli úspěch dokazuje skutečnost, že více než 80 % klientů si i po letech bydlení udrželo.

Když jsme později na Ministerstvu práce a sociálních věcí vyhlásili výzvu na podporu projektů s přístupem Housing First, nepřekvapilo nás, že se do ní hlásí i Otrokovice. Byli jsme za to rádi. Věděli jsme, že takový projekt zvládnou.

Jednou z domácností, kterým Břeťa pomáhá v rámci nového projektu, je manželský pár Jana a Jiří. Oba prožili posledních deset let na ulici a v nevyhovujícím bydlení. Hlavním důvodem byly nízké příjmy. Příčiny jejich situace jsou ale složitější. Manželé mají dlouhodobě podlomené zdraví, které jim znemožňuje normálně pracovat. Jana byla v minulosti na pěti operacích se zády…

Není divu, že jí i Jirku, který měl zdravotní problémy většinu svého života, okolnosti dohnaly až k životu bez domova. Každý z nich měl pouze kolem 5 tisíc měsíčně z invalidního důchodu. Poté, co se na ulici seznámili a dali dohromady, bydleli společně v různých ubytovnách, v chalupě bez vody a elektřiny, v různých nebytových a nezkolaudovaných prostorech nevhodných pro život, a to všechno se ještě více otisklo do jejich zdraví.

Když se o projektu Housing First v Otrokovicích dozvěděli, požádali na městě o účast v projektu. Po pár dnech za nimi přišel sociální pracovník Břeťa, aby zjistil, kde a jak žijí. Bydleli v opuštěném prostoru bývalého zverimexu. Jana musela každý den stoupat do ložnice po strmých schodech, přestože měla problémy se zády a kvůli špatným hygienickým podmínkám dostala několikrát závažné střevní onemocnění a skončila v nemocnici…

Město s manželi uzavřelo smlouvu o pronájmu bytu minulý rok. Všichni si pár pochvalují, protože je spolupráce s nimi bezproblémová. Od začátku mezi všemi panuje vzájemná důvěra. Manželé se v bytě rychle zabydleli a navzdory tomu, že roky žili na ulici a v ubytovnách, nemají problémy s pravidelným placením nájmu ani se soužitím v bytovém domě.

Jana se cítí dobře a její zdravotní stav se mění k lepšímu. Pokud se zlepší ještě více, tak si časem najde práci na zkrácený úvazek. Jiří už zkusil dvě zaměstnání, ale kvůli zdravotnímu stavu je nezvládl. Teď má nové a zatím se mu daří si ho udržet, protože mu vyhovuje daleko víc, než předchozí.

Jiří a Jana si nedávno pořídili papoušky, o které se starají. Podle Břeti jsou teď oba moc spokojení a jejich přáním je si nové bydlení udržet i po skončení projektu.

Díky Břeťovi a dalším členům týmu podpory Housing First v Otrokovicích Jana i Jiří bydlí už přes rok.

Děkujeme městu Otrokovice za jejich práci a manželům držíme palce, ať se jim daří!

Máte-li zájem o více informací, sledujte facebookové stránky Otrokovic.

Více informací o projektech Housing First se dozvíte také ZDE na našem webu.

 

Podobnost postav a dějů je zcela náhodná.

Datum uvedení: prosinec 2021

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu Mít domov

Neplatný e-mail.


Webové stránky provozuje projekt MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“. Projekt je realizován v rámci OPZ+.

Registrační číslo projektu:
CZ.03.02.02/00/22_004/0000245

Kontakt

Projekt neposkytuje byty, nabízí užitečné informace a pomoc v bytové nouzi (na koho se obrátit, jaké jsou možnosti pomoci apod.).

Facebook: Sociální bydlení v ČR

E-mail: socialni.bydleni@mpsv.cz

Telefon: +420778455761

Adresa: Na Maninách 876/7, Praha 7 Holešovice, 170 00 (mapa)

Pro případné osobní konzultace je nutné sjednat si schůzku předem.

 

 

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI