Příběhy lidí z prostředí Housing First – pan Miroslav a soc. pracovník Tomáš

kazu 1

Za dobu působení našeho projektu Podpora sociálního bydlení jsme se setkali se spoustou poutavých osobních příběhů, jak z řad klientů sociálního bydlení a Housing First, tak sociálních pracovníků. Rozhodli jsme se o ně s Vámi podělit, protože všechny ukazují jednu společnou a důležitou věc: bydlení je základ.

První z těchto příběhů je o sociálním pracovníkovi Tomášovi ze Slezské diakonie a jeho klientovi panu Miroslavovi.

Možná byste to do něj neřekli, ale Tomáš (na fotce) ještě před třemi lety dělal obchodního manažera v Ostravě…Pak si ale dle svých slov "přičichl" k sociální práci a rozhodl se pro změnu. Jeho další kroky vedly do neziskové organizace Slezská diakonie, která v Moravskoslezském kraji poskytuje pomoc lidem v sociální tísni. První zkušenosti sbíral v projektu podporovaného bydlení jako pracovník v sociálních službách. Poslední rok se nicméně věnuje projektu Housing First, kde má za úkol pomáhat lidem z ulice dostat se do bydlení a podporovat je v tom, aby si ho udrželi.

Jedním z Tomášových klientů je pan Miroslav, který přišel o bydlení, přestože celý život pracoval. Došlo k tomu poté, co se u něj projevila depresivní porucha a pokusil se o sebevraždu. Když ho propustili z psychiatrické nemocnice, radikálně se mu zhoršilo zdraví a on nebyl schopen vrátit se do práce, což vedlo k tomu, že o ni přišel. Ztráta bydlení pak byla jen otázkou času...

Dva roky žil na ulici zcela bez příjmu, protože nevěděl, kde by si mohl požádat o pomoc, a měl obavy z úřadů. Naštěstí ho oslovili sociální pracovníci, kteří mu zprostředkovali ubytování v azylovém domě, pomohli mu vyřídit invalidní důchod a službu, která pomáhá lidem s duševním onemocněním. Když se minulý rok pan Miroslav dozvěděl o projektu Housing First, tak neváhal a přihlásil se do něj. Tomáš mu pomohl získat do pronájmu malý byt a on tak získal šanci na nový začátek.

Nyní si pan Miroslav hledá zaměstnání, které by mohl vykonávat i se svou nemocí. Před domem, kde dnes bydlí a kde ho pravidelně navštěvuje Tomáš, má zahrádku, na kterou chodí pracovat. Zahradničení se stalo jeho velkým koníčkem a podařilo se mu díky němu navázat dobré vztahy se sousedy a překonávat svou osamělost.

Díky Tomášovi a dalším členům týmu podpory Housing First pan Miroslav bydlí už téměř rok.

Děkujeme Slezské diakonii za jejich práci a panu Miroslavovi držíme palce, ať mu hledání vyjde!

Máte-li zájem o více informací, sledujte facebookové stránky Slezské diakonie.

Více informací o projektech Housing First se dozvíte také ZDE na našem webu.

 

Podobnost postav a dějů je zcela náhodná.

Datum uvedení: prosinec 2021

Přihlaste se k odběru novinek z oblasti sociálního bydlení a magazínu Mít domov

Neplatný e-mail.


Webové stránky provozuje projekt MPSV „Podpora sociálního bydlení a jeho systémové zavádění v ČR“. Projekt je realizován v rámci OPZ+.

Registrační číslo projektu:
CZ.03.02.02/00/22_004/0000245

Kontakt

Projekt neposkytuje byty, nabízí užitečné informace a pomoc v bytové nouzi (na koho se obrátit, jaké jsou možnosti pomoci apod.).

Facebook: Sociální bydlení v ČR

E-mail: socialni.bydleni@mpsv.cz

Telefon: +420778455761

Adresa: Na Maninách 876/7, Praha 7 Holešovice, 170 00 (mapa)

Pro případné osobní konzultace je nutné sjednat si schůzku předem.

 

 

Nevíte si rady?

Máte připomínky k obsahu webu?

Napište nám

Vyrobeno v UNISMINI